Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı… Eksiksiz Rehberiniz 2023

Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı, Birleşik Krallık’ta halk sağlığını denetlemekle yükümlü en önemli devlet kuruluşlarından biridir.

Bu Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı’nda, Birleşik Krallık’taki bu Bakanlık hakkında bilmeniz gereken yararlı bilgileri size getirdik. Aşağıda okuyun!

Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı

giriiş

Sağlık Bakanlığı veya Sağlık ve Sosyal Bakımdan Sorumlu Devlet Bakanı Birleşik Krallık’ta bir devlet dairesidir. 1919’da kuruldu ve organizasyon genellikle Sağlık ve Sosyal Bakım Departmanı (DHSC) olarak biliniyor. DHSC, gıda güvenliği, HIV önleme ve ruh sağlığı bakımı gibi konularda ulusal politikalar aracılığıyla halk sağlığının iyileştirilmesinden sorumludur.

Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı Hakkında

Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı (SB İngiltere) veya Sağlık ve Sosyal Bakım Departmanı (DHSC), misyonu nüfusun sağlığını ve esenliğini geliştirmek olan bir Birleşik Krallık kamu kuruluşudur. İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da sağlık hizmetlerinin yönlendirilmesi ve koordinasyonundan sorumludur.

Bakanlık, 5 Mayıs 2010’da, Başbakan David Cameron tarafından hükümet dairelerinin yeniden düzenlenmesi sırasında kuruldu. Belirtilen amacı, “İngiltere genelinde yüksek kaliteli sağlık hizmetlerine erişimi iyileştirmek” idi. SB, daha önce diğer üç organ tarafından sağlanan işlevleri devralır: NHS Devreye Alma Kurulu (eski adıyla Ulusal Devreye Alma Kurulu), NHS İngiltere ve Sağlık Bakanlığı’nın bazı bölümleri (ikincisi bir yürütme ajansı haline gelir).

Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığının Amaçları, İşlevleri ve Görevleri

Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı’nın kapsayıcı hedefi, nüfusun sağlığını ve refahını desteklemektir. Bakanlık bunu şu şekilde yapar:

  • Sağlıklı davranışları teşvik etmek
  • Birleşik Krallık’ta sağlık eşitsizliklerini azaltmak
  • Yaşamın her aşamasında İskoçya’daki herkes için (çocuklar, gençler, yaşlılar ve engelliler dahil) iyi bir zihinsel sağlık ve duygusal esenliğin korunması, teşvik edilmesi ve sürdürülmesi
  • Uzun süreli rahatsızlıkları olan kişiler için hizmet kalitesinin artırılması

Bakanlık, sosyal hizmet, halk sağlığı hemşireliği ve toplum öğrenme engelli hizmetlerindeki rolleri aracılığıyla, demanslı kişilere yönelik hizmetlerin kalitesini artırmak ve evde veya yatılı bir ortamda yüksek kaliteli bakım almalarını sağlamak istiyor.

İngiltere Sağlık Bakanlığı Başkanı

Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı’nın başkanı, Başbakan tarafından atanan Sağlık ve Sosyal Bakımdan Sorumlu Devlet Bakanıdır. Şu anda İngiltere Sağlık Bakanı, bakanlık adına karar verebilecek tek kişi ve Sağlık ve Sosyal Bakım Dairesi başkanı Steve Barclay.

Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı

Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı

Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı, misyonu nüfusun sağlığını ve esenliğini geliştirmek olan bir Birleşik Krallık kamu kuruluşudur. Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı bir kamu kuruluşudur, yani hükümet tarafından kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmek üzere kurulmuştur ve diğer organlardan bağımsız yetkilere sahiptir. Parlamento tarafından kabul edilen ve “birincil kanunlar” olarak adlandırılan kanunlara veya birincil kanunlara göre yapılan kanunlara göre çalışır.

Bakanlık ayrıca ikincil mevzuatın kendisine verdiği bazı yetkileri de kullanır; bunlar “temsil edilen” veya “derogasyon” yetkileri olarak bilinir; İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da o sırada veya yerde uygun makamlar yoksa, normalde başka bir yere ait olacak işlevleri yerine getirmesine izin verirler; bu, katı bir sistem içinde karar verirken kullanışlı olabilecek esnekliğe izin verir.

Durum Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı

Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığının Statüsü, misyonu nüfusun sağlığını ve esenliğini geliştirmek olan bir Birleşik Krallık kamu kuruluşudur. Birleşik Krallık’ta Sağlık Bakanlığı bir devlet kurumudur. Aynı zamanda HM Hükümeti bünyesinde yönetici ajans statüsüne sahiptir, yani kendi kurumsal kimliği yoktur, ancak diğer departmanlar için bir aracı olarak hareket eder. Mevcut İcra Kurulu Başkanı, 2018’de atanan Pauline Maclennan’dır.

Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı kurumları

yürütme ajansı

Similar Posts