İngiltere Dışişleri Bakanlığı

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, dış ilişkiler ve politikalarla ilgili her şeye odaklanan çok önemli bir devlet dairesidir.

Bu İngiltere Dışişleri Bakanlığı yazımızda, bu İngiliz dışişleri bakanlığı hakkında bilmeniz gereken her şey hakkında tam bilgi verdik. Git aşağıda kontrol et!

İngiltere Dışişleri Bakanlığı

Giriş

Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi (FCDO) olarak da adlandırılan İngiliz Dışişleri Bakanlığı, İngiliz hükümetinin İngiltere Başbakanına, parlamentosuna ve diğer İngiltere Hükümeti bakanlarına dış politika ve uluslararası ilişkiler konusunda tavsiyelerde bulunan bölümüdür. . Dışişleri Bakanlığı ayrıca İngiltere’nin diğer ülkelerle olan ilişkilerini de yürütür. Yurtdışında yaşayan İngiliz vatandaşlarına konsolosluk hizmetleri sunar, dış pazarlarda ticaret ve yatırım fırsatlarını teşvik eder ve NATO ve BM gibi uluslararası gruplarla çalışır.

Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi (FCDO) Hakkında

FCDO, İngiltere’nin yurtdışındaki çıkarlarını desteklemekten sorumlu İngiliz hükümet departmanıdır. Giriş gereklilikleri, sağlık sorunları ve yerel yasalar ve gelenekler hakkında bilgiler de dahil olmak üzere, dünyadaki farklı ülkelerde nasıl yaşanacağına ve bu ülkelere nasıl seyahat edileceğine dair pratik tavsiyeler sağlar. FCDO ayrıca yurtdışında seyahat eden veya yaşayan kişilere konsolosluk yardımı (bir şeyler ters gittiğinde İngiliz Büyükelçiliği veya Yüksek Komisyonundan destek) veya zor durumda kalmaları durumunda yardım sağlayarak yardımcı olur.

1968’de Dışişleri Bakanlığı, Sömürge Ofisi ve İngiliz Milletler Topluluğu İlişkiler Ofisi bir araya geldiğinde kendi organizasyonu haline geldi. İngiltere’nin diplomatik servisi, Majestelerinin Diplomatik Servisi olarak adlandırılıyordu, ancak bu isim, 1998’de Tony Blair’in başbakanlık döneminde başlatılan Yeni Çalışma reformları kapsamında bir kamu kuruluşu statüsünü yansıtacak şekilde değiştirildi.

Amaçlar ve İşlevler

Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi (FCDO), İngiltere dış politika hedeflerini desteklemekten ve yurtdışında yaşayan İngiliz vatandaşlarına eksiksiz bir konsolosluk hizmetleri yelpazesi sunmaktan sorumludur. FCDO ayrıca yurtdışında başı belada olan İngiliz vatandaşlarını destekler, İngiliz işletmelerinin uluslararası ticaret yapmasına yardımcı olur, İngiltere’yi denizaşırı ülkelerde teşvik eder ve ulusal güvenlik çıkarlarını savunur.

Uluslararası yönlerle ilgili olarak, FCDO’nun ayrıca dört ana işlevi vardır:

yurtdışında İngiltere’nin çıkarlarını desteklemek için

Yurtdışındaki İngiliz vatandaşlarını korumak için

Çatışmaların önlenmesi ve çözümü konusundaki çalışmaları aracılığıyla uluslararası barış ve güvenliği güçlendirmek; terörle mücadele; silahsızlanma; çoğalmama; barışı koruma; yaptırım rejimleri (Kuzey Kore’ye yönelik olanlar gibi); kölelik veya çocuk işçiliği gibi insan hakları sorunları; gıda yardımı gibi insani yardım programları; afet müdahalesi, vb.

İngiliz işletmelerini yurtiçinde veya yurtdışında desteklemek için

FCDO Başkanı

FCDO’nun başkanı, İngiliz kabinesinin bir üyesi ve FCDO’nun kıdemli bakanı olan Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanıdır. Dışişleri Bakanı, FCDO’nun çalışmalarından sorumludur ve İngiltere’nin dünya sahnesindeki temsilcisidir. Mevcut Dışişleri Bakanı, Ekim 2022’de bu göreve atanan James Cleverly’dir.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı

FCDO Görevleri

Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi (FCDO), İngiltere’nin diplomatik servisidir. Birleşik Krallık’ın yurtdışındaki çıkarlarını desteklemek ve daha güvenli, daha müreffeh bir dünya inşa etmeye yardımcı olmak için diğer devlet daireleriyle birlikte çalışır.

İngiltere hükümetine dış politika konusunda tavsiyelerde bulunmanın yanı sıra, FCDO personeli yurtdışında yaşayan İngiliz vatandaşlarına aşağıdaki şekillerde yardımcı olur:

Konsolosluk yardımı (yurtdışında başınız derde girerse size yardımcı olur)

Similar Posts