UK stock exchange

Giełda papierów wartościowych w Wielkiej Brytanii: Twój pełny przewodnik 2023

Giełda Papierów Wartościowych w Wielkiej Brytanii, lub jak to się nazywa, Giełda Papierów Wartościowych w Londynie, jest głównym rynkiem giełdowym Wielkiej Brytanii, największą w Europie i jedną z najstarszych giełd na świecie.

W 2007 r. połączono mediolańską giełdę papierów wartościowych, Borsa Italiana i londyńską giełdę, aby stworzyć Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych.

Giełda papierów wartościowych w Wielkiej Brytanii

Pełna historia giełdy w Wielkiej Brytanii

Londyńska Giełda Papierów Wartościowych z ponad 300-letnią historią jest jedną z najstarszych giełd na świecie.

Londyńska Giełda Papierów Wartościowych (LSE), podobnie jak wiele innych organizacji finansowych w Wielkiej Brytanii, nie została założona przez rząd, ale raczej spontanicznie rosła.

Grupa maklerów giełdowych, którzy prowadzili interesy w lokalnych kawiarniach, formalnie utworzyła giełdę w 1773 roku.

Ponieważ maklerów giełdowych uważano za zbyt niegrzecznych, aby mogli zostać przyjęci do Królewskiej Giełdy, która została założona jako centrum biznesowe miasta w 1571 roku, układ ten obowiązywał przez ponad sto lat.

John Castaing zapoczątkował handel papierami wartościowymi w Londynie w 1698 roku, zaczynając publikować listę cen akcji i towarów w najbardziej znanej z tych lokalizacji, Jonathan’s Coffee House.

Dziesięć lat po tym, jak grupa uczestników giełdy zebrała fundusze na budowę budowli w Capel Court w mieście w 1801 roku, wydano księgę zasad.

W 1830 r., kiedy telegraf elektryczny zaczął przekazywać ceny za pomocą taśmy informacyjnej, przepływ informacji finansowych uległ radykalnej zmianie.

Z powodu pięciomiesięcznego zamknięcia giełdy na początku wojny i wynikających z niej ograniczeń do 1918 roku odeszło około 1000 członków.

LSE zostało zbombardowane w 1940 roku, zmuszając do sześciodniowego zamknięcia na początku II wojny światowej.

Pod koniec lat pięćdziesiątych, kiedy biznes kwitł, LSE zaczęło szukać większych obiektów. 26-piętrowa wieża giełdowa została zbudowana od 1967 roku, a ukończona i otwarta w 1972 roku.

Similar Posts