UK stock exchange

İngiltere borsası: tam kapsamlı rehberiniz 2023

Birleşik Krallık Menkul Kıymetler Borsası veya diğer adlarıyla Londra Menkul Kıymetler Borsası, Birleşik Krallık’ın ana borsası, Avrupa’nın en büyüğü ve dünyanın en eski borsalarından biridir.

Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubunu oluşturmak için Milano Menkul Kıymetler Borsası, Borsa Italiana ve Londra Menkul Kıymetler Borsası 2007’de birleştirildi.

İngiltere borsası

İngiltere borsasının tam tarihi

300 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Londra Menkul Kıymetler Borsası, dünyanın en eski borsaları arasındadır.

Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE), Britanya’daki diğer birçok finans kuruluşu gibi, hükümet tarafından kurulmadı, aksine kendiliğinden büyüdü.

Yerel kahve dükkanlarında iş yapan bir grup borsacı, borsayı 1773’te resmen kurdu.

Borsa simsarları, 1571’de şehrin iş merkezi olarak kurulan Kraliyet Borsası’na kabul edilemeyecek kadar kaba kabul edildiğinden, bu düzenleme bir asırdan fazla bir süredir yürürlükteydi.

John Castaing, 1698’de Londra’da menkul kıymet alım satımını, bu konumların en tanınmışı olan Jonathan’s Coffee House’da hisse senetleri ve emtia fiyatlarının bir listesini yayınlamaya başlayarak kurdu.

Bir grup borsa katılımcısının 1801’de Capel Court’ta bir yapının inşası için para toplamasından on yıl sonra bir kural kitabı yayınlandı.

1830’da, elektrik telgrafı fiyatları şerit bandı aracılığıyla aktarmaya başladığında, finansal bilgi akışı radikal bir değişim geçirdi.

Savaşın başlangıcında borsanın beş aylık kapanması ve ardından gelen kısıtlamalar nedeniyle, 1918’e kadar yaklaşık 1.000 üye gitmişti.

LSE, 1940’ta bombalandı ve II. Dünya Savaşı’nın başlangıcında altı günlük bir kapanmaya zorlandı.

1950’lerin sonlarında, iş patlaması yaşarken, LSE daha büyük tesisler aramaya başladı. 26 katlı Menkul Kıymetler Borsası Kulesi 1967’den başlayarak inşa edildi ve 1972’de tamamlandı ve açıldı.

Similar Posts