|

İngiltere Kraliyet Ailesi… 2023 Tam Rehberiniz

İngiltere Kraliyet Ailesi, dünyadaki insanların her gün konuştuğu önemli konulardan biridir ve aynı zamanda İngiltere halkı için çok önemli bir simgedir.

Buradaki İngiltere Kraliyet Ailesi yazımızda, İngiltere Kraliyet Ailesi hakkında kapsamlı ama kısa bilgiler verdik.

Birleşik Krallık Kraliyet Ailesi

İngiltere Kraliyet Ailesi Hakkında

İngiltere Kraliyet Ailesi, dünyadaki en eski ve en tanınmış monarşidir. Şu anki hükümdar, 1952’den beri tahtta bulunan annesi Kraliçe II. Elizabeth’in ölümü üzerine 8 Eylül 2022’de tahta çıkan Kral III.

İngiltere Kraliyet Ailesi’nin tarihi, 9. yüzyılda Kral Büyük Alfred’in saltanatına kadar izlenebilir. Yüzyıllar boyunca, monarşi gelişti ve değişen siyasi ve sosyal koşullara uyum sağladı, ancak Birleşik Krallık’ta her zaman merkezi bir kurum olarak kaldı.

İngiltere Kraliyet Ailesi anayasal bir monarşidir, yani hükümdar törensel bir role sahipken, hükümet seçilmiş yetkililer tarafından yönetilir. Hükümdar aynı zamanda İngiltere Kilisesi’nin ve Silahlı Kuvvetlerin başıdır ve ulusal birliğin sembolü olarak hizmet eder.

Birleşik Krallık Kraliyet Ailesi

İngiltere Kraliyet Ailesinin Tarihi

İngiliz kraliyet soy ağacı, tarihi boyunca çok sayıda zorluk ve tartışmayla karşı karşıya kaldı. 17. yüzyılda Kral I. Charles, İngiliz İç Savaşı sırasında Parlamento tarafından idam edildi ve monarşi kısaca kaldırıldı. 1660 yılında Kral II. Charles döneminde restore edildi, ancak monarşinin gücü büyük ölçüde azaldı.

19. yüzyılda ve 20. yüzyılın başlarında, monarşi başka zorluklarla karşı karşıya kaldı. 1837’den 1901’e kadar hüküm süren Kraliçe Victoria, popüler ve etkili bir hükümdardı, ancak halefi Kral VII. Birinci Dünya Savaşı sırasında monarşi, algılanan savurganlığı ve savaş çabalarına destek vermemesi nedeniyle eleştirilere maruz kaldı.

Similar Posts