| |

İngiltere Tarihi .. Bilmeniz Gereken Her Şey 2023

İngiltere’nin eksiksiz, kapsamlı ve kısa tarihini arıyorsanız, bu makale size yardımcı olacaktır.

Burada yazdığımız İngiltere tarihi, İngiltere’nin kendi tarihinin uzun bir zaman çizelgesini içermektedir. Öyleyse iyi eğlenceler!

İngiltere Tarihi

İngiltere Tarihi Hakkında

İngiltere olarak kısaltılan İngiltere, uzun ve karmaşık bir tarihe sahiptir. Ülke dört bölüme ayrılmıştır: İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda. Bu ülkelerin her birinin kendi kültürü ve tarihi vardır, ancak yüzyıllardır tek bir monarşi ve hükümet altında birleşmişlerdir. Birleşik krallığın kısa tarihi, bu alt başlıklardan bazılarına ayrılabilir;

İngiltere Tarihinin Erken Dönemi

Birleşik Krallık’ın bilinen en eski sakinleri, MÖ 6. yüzyılda adalara gelen Keltlerdi. Onları, MS 1. yüzyılda Britanya’nın çoğunu fetheden Romalılar izledi. Romalılar bir dizi yerleşim yeri kurdular ve yollar, su kemerleri ve diğer altyapıları inşa ettiler, ancak yönetimleri çatışmasız değildi. Keltler ve diğer yerli halklar sık ​​sık Roma yönetimine karşı çıkarak çatışmalara ve ayaklanmalara yol açtı.

Birleşik Krallık’ın tarihi, onu oluşturan ülkelerin her birinin zengin kültürel mirasına katkıda bulunduğu karmaşık ve çok yönlüdür. İngiltere’de, ülkenin tarihi genellikle MS 5. ve 6. yüzyıllarda adayı işgal eden Angles, Saksonlar ve Jütlere kadar uzanır. Bu Cermen kabileleri, sonunda Anglo-Sakson krallarının yönetimi altında birleşen kendi krallıklarını kurdular.

Birleşik Krallık Tarihi

İngiltere Tarihi; İngiltere Yarışları

İskoçya’nın ise ayrı ve ayrı bir tarihi var. İskoç halkının Picts, Keltler ve Galyalıların bir karışımından geldiğine inanılıyor ve kendi dilleri ve kültürleri var. İskoçya’nın tarihi, 13. ve 14. yüzyıllardaki Bağımsızlık Savaşları ve 18. yüzyıldaki Jacobite isyanları da dahil olmak üzere İngiltere ile sayısız çatışmayla işaretlenmiştir.

Similar Posts