Vikings in Britain

Wikingowie w Wielkiej Brytanii… Anglia, Irlandia, Szkocja i Walia

Wikingowie w Wielkiej Brytanii odcisnęli bardzo ważne piętno na historii tego kraju, wpływając w dużym stopniu na jego kulturę i język.

W tym poście opowiemy o historii wikingów w Wielkiej Brytanii, o tym jak się osiedlili i jak prosperowali.

Wikingowie w Wielkiej Brytanii

O Wikingach w Wielkiej Brytanii

Inwazja wikingów na Wielką Brytanię miała wiele różnych etapów, począwszy od Anglii, poprzez Irlandię i Szkocję.

Wikingowie w Anglii

Istnienie wikingów w Brytanii rozpoczyna się od inwazji na Anglię, która miała największy wpływ w porównaniu z innymi królestwami.

Wikingowie najechali Anglię w 793 roku, szturmując Lindisfarne i kradnąc kości świętego Cuthberta, które były przechowywane w tamtejszym klasztorze.

Grupa ludzi zabiła mnichów i zabrała ich pieniądze. W tym ataku rozpoczęła się “era podboju wikingów”.

Wikingowie byli w stanie to zrobić, ponieważ używali wysokich statków.

W ostatniej dekadzie VIII wieku na północnych i zachodnich wybrzeżach Anglii dochodziło do wielu aktów przemocy, ale na niewielką skalę. Inwazje wikingów nie ustawały w najazdach na angielskie nadmorskie miasta. Choć pierwsze grupy najazdowe były niewielkie, sądzono, że mają wiele planów.

To była zima między 840 a 841 rokiem, kiedy Norwegowie wyszli. Czekali na wyspie u wybrzeży Irlandii. Podczas swojej pierwszej zimy w Wielkiej Brytanii wikingowie zatrzymali się na wyspie Thanet w hrabstwie Kent.

Po raz drugi w 854 r. grupa najeźdźców zatrzymała się na zimę na wyspie Shepey w ujściu Tamizy. W 864 r. wrócili do Thanet, by rozbić obóz na zimę.

W następnym roku, ogromna armia pogańska pod wodzą kalekich braci Ivara, Halfdana i Ob Ragnarsona przybyła do Anglii Wschodniej. Dołączył do nich kolejny władca wikingów (Gathram).

Następnie udali się do Northumbrii i przejęli York, tworząc Norse York, miasto wikingów, gdzie niektórzy ludzie żyli jako rolnicy i rzemieślnicy.

Wikingowie przejęli większość angielskich królestw, które w tym czasie były w stanie chaosu. Podczas ataku braci Halfdan na Northumbrię, synów Rangera i Ivara bez kości, angielski król Forced został przez nich uczyniony zwykłą marionetką. W ten sposób Northumbria stała się ich północnym domem.

Wielka Armia Letnia” przybyła do Anglii w 870 roku, prowadzona przez wodza Wikingów o imieniu Bagsick i Pięciu Earlów. Przejęli władzę w kraju. Była to walka pomiędzy siłami Wikingów, którzy władali większością Anglii do 871 roku, kiedy to planowali najazd na Królestwo Wessex z pomocą Wielkiej Armii Pogańskiej.

Próbowali ich powstrzymać ludzie Bagsicka i siły Halfdana (który już wcześniej podbił znaczną część Anglii ze swojej twierdzy w norweskim Yorku).

Bajsek i hrabia zginęli w bitwie pod Ashdown 8 stycznia 871 r., kiedy to obaj zostali zabici. W rezultacie wielu wikingów powróciło do północnej Anglii, a skandynawski York stał się stolicą królestwa wikingów. Ale Alfred Wielki był w stanie ich wypędzić. Po pokonaniu najazdów Wikingów na granicy, Alfred i jego następcy byli w stanie przejąć York, który znajdował się na wybrzeżu.

Similar Posts