Public Transportation in Edinburgh
| |

Edinburgh’da Toplu Taşıma .. Otobüsler, Taksiler, Tramvaylar ve daha fazlası 2023

Edinburgh, oldukça yürünebilir bir şehir olmasıyla ünlüdür, ancak Edinburgh’daki toplu taşıma çok güvenilirdir. Transport for Edinburgh tarafından denetlenmektedir.

Edinburgh ziyaretçileri şehrin içine ve çevresine kolayca seyahat edebilir. Harika bir otobüs servisi, birinci sınıf tren bağlantıları, bol miktarda taksi ve tramvayların tanıtılması dahil olmak üzere A’dan B’ye gitmenin birkaç yolu vardır.

Edinburghda Toplu Taşıma

Edinburgh şehri hakkında

Edinburgh, İskoçya’nın başkentidir, orta doğu İskoçya’da, Firth of Forth ve Kuzey Denizi’ne yakındır.

Edinburgh, etkileyici kayaları, rustik yapıları ve çok sayıda taş süsleme içeren kapsamlı ortaçağ ve klasik mimari koleksiyonu nedeniyle sıklıkla Avrupa’nın en canlı şehirlerinden biri olarak anılır.

Auld Reekie, Edina, Kuzeyin Atinası ve Britanya’nın Diğer Gözü adları ona İskoçlar tarafından verildi.

Edinburgh, tüm Avrupa’nın en büyüleyici şehirlerinden biri olmasının yanı sıra harika bir konuma sahiptir. Yeşil tepeler, mavi deniz dokunuşu, bina ana hatları ve kırmızı kayalıklar her açıdan görülebilir.

Birleşik Krallık’taki en önemli turistik yerlerden biri Edinburgh şehridir. İskoçya’nın başkenti olarak hizmet vermektedir ve çok sayıda turistik yer ile çevrilidir.

Yapabileceğiniz ve görebileceğiniz şeylerin bolluğu göz önüne alındığında, burada bir tatil buna değecektir. Eski Kent’teki binaların çoğu zaman içinde orijinal tasarımlarını korumuştur. Şehrin bu bölgesi büyüleyici ortaçağ kalıntılarıyla doludur.

Edinburgh bölgesindeki otobüsler

Edinburgh’daki üç ana Toplu Taşıma modu otobüs, tramvay ve bisiklet kiralamadır.

Başlıca otobüs şirketi Lothian Buses, vatandaşları ve ziyaretçileri şehir merkezine, yakındaki banliyölere ve Edinburgh Havaalanı’na bağlayan 50’den fazla güzergahta hizmet vermektedir.

Edinburgh’a gelen turistlerin çoğu, seyahat planlarını Royal Mile’a ve şehrin merkezine odaklayacak, böylece araba kiralamak veya çok fazla taksi kullanmak zorunda kalmayacaklar.

Otobüsler ve tramvaylar, havalimanına gitmeyi kolaylaştırıyor ve erken ya da geç varışlar için birçok saat mevcut.

Edinburgh şehrinde otobüse nasıl binilir?

Lothian ve First en önemlileri olmasına rağmen, Edinburgh’da faaliyet gösteren çeşitli otobüs şirketleri vardır . Her iki firma için de otobüs durakları aynı olsa da otobüs numaraları farklı ve her firmanın kendine ait bileti bulunuyor.

En çok otobüs ve rotaya sahip olan Lothian, birincil şehir operatörüdür, First ise şehrin çevresine odaklanır ve daha az otobüs güzergahına sahiptir.

Günlük bilet almamaya karar verirseniz, hangi otobüse bineceğiniz konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Ancak, merkezden biraz daha uzakta kalmayı tercih ederseniz ve günlük bilet almanız gerekiyorsa, konaklama yerinize en yakın otobüsün hangi güzergahta durduğunu öğrenmek çok önemlidir.

Kaldığınız yere göre değişse de günlük Lothian bileti genellikle en iyi seçimdir.

Edinburg otobüs bileti fiyatları

First ve Lothian arasındaki fiyatlar karşılaştırılabilir ancak aynı değildir. Örneğin:

Similar Posts