Public Transportation in London
| |

Londra’da Toplu Taşıma.. Otobüs, Taksi, Tramvay ve dahası 2023

Londra’da toplu taşıma, şehirdeki yaşamın önemli bir parçasıdır çünkü insanların etrafta dolaşmasına ve birbirleriyle bağlantı kurmasına olanak tanır. Şehir, çeşitli toplu taşıma seçenekleri sunmaktadır.

Şehir genelinde entegre metro, tren ve otobüs sistemleriyle Londra, dünyanın en büyük toplu taşıma sistemlerinden birine sahiptir.

Londrada Toplu Taşıma

Londra sınırlarındaki otobüsler

Otobüsler, Londra’da toplu ulaşımın önemli bir parçası ve araba kullanmaktan hoşlanmıyorsanız araba kullanmak için iyi bir alternatif.

Londra’nın ünlü çift katlı otobüsleri, şehri gezmek için konforlu, uygun fiyatlı ve gezi fırsatlarıyla dolu bir yöntem sunuyor.

Londra, Transport for London (TFL) tarafından işletilen devasa bir otobüs ağına sahiptir. Londra genelinde faaliyet gösteren birkaç otobüs güzergahı olduğundan, çok rahat ve popüler bir ulaşım şeklidir.

Londra otobüs bilet fiyatları

Tamamen nakitsiz oldukları için Londra’da otobüse binmek için Oyster kartınız, Seyahat kartınız veya temassız ödeme kartınız olmalıdır.

Oyster Card olsun olmasın günübirlik seyahatler için de oldukça uygun fiyatlı. Oyster kartları, bir saat içinde gerçekleşen yolculuk uzunluğu ne olursa olsun yalnızca 1,65 £ tutarındadır.

Otobüs ayrıca, bir saat içinde istediğiniz sayıda otobüs arasında geçiş yapmanızı sağlayan Hopper sistemini de sunar. Son otobüsü kaçırma konusunda endişelenmenize gerek yok, çünkü Londra’nın otobüs seferlerinin çoğu günün her saati çalışır.

İlk yolculuğunuz için bir saat içinde, diğer otobüslere veya tramvaylara sınırsız sayıda ücretsiz transfer yapmanıza izin verilir.

Tüp ağının sonu ile gündüz otobüs seferlerinin başlangıcı arasında, gece otobüsleri gece çalışır.

Ayrıca en yakın durağı bulmak için mevcut konumunuzu kullanarak Transport for London’ın (TFL) resmi web sitesini kullanabilirsiniz .

Londra otobüsünde durak talebi nasıl yapılır?

Otobüsler genellikle sadece yerleşik otobüs duraklarında, otobüs durakları arasında durur, talep durağı yapmazlar.

Bir sonraki otobüs durağında sürücüden sizi indirmesini istemek için aracın her yerindeki dik metal direklerde bulunan kırmızı düğmelerden birine basın. 

Büyük olasılıkla, bir zil çalacak ve aracın önünde ışıklı bir “otobüs duruyor” işareti belirecektir.

Londra’nın dışında bulunan otobüsler, belirli bir otobüs durağı olmayan bazı güzergahlarda “dolu ve yolculuk” tarifesine göre çalışır. Sürücüye söylemek için kırmızı düğmeye basarak rota üzerindeki herhangi bir güvenli yerde inebilirsiniz; otobüs bir “dolu ve yolculuk” bölgesine girdiğinde uyarılırsınız. ( Londra otobüs haritası )

TfL’nin Londra’da otobüs kullanma kılavuzu, Londra’da otobüs hizmetlerinden yararlanma hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilir.

Londra’daki taksiler

Taksiler, Londra’daki bir başka ikonik toplu taşıma aracıdır. Londra’da taksiler günün herhangi bir saatinde kolayca kiralanabilir.

Sokakta sadece siyah taksileri arayabilirsiniz. Sarı taksi işareti yanıyorsa taksi kiralamak mümkündür.

Onlara sokakta el sallayarak, Londra’nın siyah taksilerinden birini çağırabilirsiniz. Standart bir takside, çağrılana kadar ışıklı bir işaret bulunacaktır.

Asla ruhsatsız bir mini taksi kiralamayın; yalnızca Transport for London lisans diskine sahip olanları kullanın. Tarifesiz taksiler yasak, tehlikeli ve sigortasız.

Zamanlama: 7 gün 24 saat.
Ödeme: Ödeme olarak kredi veya banka kartı kullanılması (kart ödemesi için taksi ücretinden ek ücret alınmaz).

Londra siyah taksisinin fiyatı ne kadar?

Londra siyah taksi ücretleri, minimum 3,20 £ ile ölçülür. Heathrow’dan siyah bir taksi kullanırsanız ek ücretler vardır.

Bir telefon rezervasyonu yapın ve Noel Günü ve Yılbaşı Gecesi seyahat edin. Kredi ve banka kartı ödemeleri tüm kara taksilerde ek ücret ödemeden kabul edilmektedir.

Similar Posts