ourist places in Manchester
|

Manchester’daki En İyi 20 Turistik Yer

Lancashire’ın ekonomik ve kültürel merkezi olarak bilinen Manchester, sanat, medya ve yüksek eğitim alanlarında tanınmış bir merkezdir. Salford ve diğer sekiz kasaba ile birlikte, şu anda üç milyonluk bir nüfusa sahip olan Greater Manchester ilçesini oluşturmaktadır.

Manchester, Liverpool’a benzer şekilde, çok sayıda kanal ve Liverpool Road üzerinde yer alan bir müze kompleksi içeren Castlefield’ın yeniden geliştirilmesi gibi girişimler sayesinde kayda değer bir canlanma yaşamıştır.

Manchester’daki en iyi turistik yerlerin listesi

1. Castlefield Kanalları

Kentsel Miras Parkı olarak sınıflandırılan Castlefield, Manchester’ı keşfetmek için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Tarihi kanallar boyunca güzel bir şekilde restore edilmiş Viktorya dönemi konakları arasında dolaşırken veya yeniden inşa edilen Roma kalesini gözlemlerken, şüphesiz hayran kalacaksınız.

Worsley madenlerinden Manchester’a kömür taşımak amacıyla 1761 yılında kurulan Bridgewater Kanalı’nı kaçırmayın.

Kanal üzerinde bulunan depoların birçoğu yenilenmiş ve ofis alanlarına, perakende mağazalarına, otellere ve yemek tesislerine dönüştürülmüştür.

Manchester’daki başlıca cazibe merkezleri arasında çağdaş sanatın sergilendiği Castlefield Sanat Galerisi ve Hallé orkestrasına ev sahipliği yapan ve olağanüstü performanslar sergileyen Bridgewater Hall da yer almaktadır.

2. Bilim ve Endüstri Müzesi

Manchester’daki “Bilim ve Sanayi Müzesi”, en eski tren istasyonunda yer alan çok sevilen bir turistik mekandır. Ziyaretçiler, tekstil endüstrisinin en parlak döneminden kalma su ve buharla çalışan makinelerin yanı sıra 1904 Rolls-Royce da dahil olmak üzere Manchester’da üretilen tarihi arabaları görebilecekleri Power Hall’a ev sahipliği yapmaktadır. Müzede toplam 12 sergi odası bulunmaktadır.

Hava ve Uzay Galerisi, çeşitli tarihi uçakların sergilendiği, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Dikkat çeken sergilerden biri de “AV Roe” tarafından yaratılan ve ilk başarılı İngiliz uçağı olan “Triplane 1 “in bir replikasıdır.

3. Kuzey İmparatorluk Savaş Müzesi

Savaş tarihi ilginizi çekiyorsa, bu müzeye mutlaka göz atmalısınız. İlk olarak 2002 yılında kapılarını açan tesis, geniş bir uçak ve askeri ekipman koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Müze, her bir müze öğesinin tarihi ve savaşın insan uygarlığının şekillenmesindeki önemi hakkında bilgi veren görsel-işitsel ekranlar sunmaktadır.

4. Manchester Katedrali

Manchester Katedrali, Irwell Nehri kıyısında yer alan tarihi bir kilisedir. Aslen 15. yüzyılda inşa edilen yapı, daha sonra 19. yüzyılda katedral olarak belirlenmiştir.

5. Manchester Müzesi

Manchester Müzesi ünlü bir üniversite müzesidir ve Birleşik Krallık’ta türünün en büyüğüdür. Turistler arasında oldukça popüler olan müzede doğal tarih, arkeoloji ve antropoloji gibi çeşitli konularda sergiler yer almaktadır. Müze, 1821 yılına kadar uzanan zengin bir geçmişe sahiptir ve dünyanın dört bir yanından yaklaşık 4,5 milyon nesneden oluşan bir koleksiyona sahiptir.

Similar Posts