Wheel of Liverpool

Liverpool’da eğlenceli, aile dostu bir aktivite mi arıyorsunuz? Wheel of Liverpool’a göz atın! Bu ikonik dönme dolap, şehirdeki en iyi manzaralardan bazılarını sunar ve bu canlı şehrin sunduğu her şeye kuşbakışı bakmak için mükemmeldir.

Bu eşsiz ve heyecan verici cazibe hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Wheel of Liverpool

60 metre yüksekliğindeki Wheel of Liverpool, şehrin silüetinin ve Mersey Nehri’nin muhteşem manzarasını sunar. M&S Bank Arena ve Royal Albert Dock’ta konuklar tamamen kapalı 42 kapsülden birine binebilirler. Çark 300 ton su üzerinde oturuyor ve 365 ton ağırlığında. Süslü VIP bölmesi ile her yaştan insanın mutlaka görmesi gereken bir yerdir. Liverpool Çarkı günün veya gecenin herhangi bir saatinde ilgi çekicidir.

Liverpool’daki devasa tekerlek Echo Arena Liverpool’a yakın olan ve bazen “Echo Liverpool” tekerleği olarak adlandırılan The Wheel of Liverpool, İngiltere’nin en popüler turistik yerlerinden biridir. Bazen “Echo Liverpool” tekerleği olarak adlandırılır.

25 Mart 2010 tarihinde halka açıldığı günden bu yana akın akın turist akınına uğruyor. Kapsülde sekiz kişilik sandalye ve masalar var.

Similar Posts

Wheel Of Liverpool

Looking for a fun, family-friendly activity in Liverpool? Check out the Wheel of Liverpool! This iconic Ferris wheel provides some of the best views in the city, and it’s perfect for getting a bird’s eye view of all that this vibrant city has to offer.

Read on to learn more about this unique and exciting attraction!

The 60-meter-tall Wheel of Liverpool gives amazing views of the city’s skyline and the River Mersey. At the M&S Bank Arena and the Royal Albert Dock, guests can ride in one of the 42 fully enclosed capsules. The wheel sits on 300 tons of water and weighs 365 tons. With its fancy VIP pod, it’s a must-see for people of all ages. At any time of day or night, the Wheel of Liverpool is interesting.

The huge wheel in Liverpool The Wheel of Liverpool, which is close to the Echo Arena Liverpool and is sometimes called the “Echo Liverpool” wheel, is one of England’s most popular tourist spots. It is sometimes called the “Echo Liverpool” wheel.

Since it opened to the public on March 25, 2010, tourists have been coming in droves. There are chairs and tables for eight people in the capsule.

Similar Posts